Basın Bildirileri

Afganistan’da Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri Hakkında Basın Bildirisi

Afganistan’daki Taliban rejimi sebebiyle kadınlar, hakları ve fırsatları açısından önemli zorluklarla karşı
karşıya kalmaktadır. Rejim dahilinde birçok Afgan kadının eğitim, sağlık ve istihdama eşit erişimi
kısıtlanmakta ve kadınlar sıklıkla şiddete ve ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Kadınların üniversitelerde
eğitim almasının engellenmesi, STK’lerde çalışmasının yasaklanması, kadınların sahip olduğu fırsatları
daha da kısıtlamakta ve yaşamları üzerinde ciddi olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Afganistan’da insan
hakları durumu, ülke çapında benzeri görülmemiş ölçekte bir ekonomik, mali ve insani krizle daha da
kötüleşmiştir. Nüfusun en az yüzde 59’u şu anda insani yardıma ihtiyaç duymaktadır – 2021’in başına
kıyasla bu sayı altı milyon artmıştır.


Toplumun en önemli yapı taşlarından biri kadındır ve eğitim görme hakkı göz ardı edilemeyecek, belli
bir grubun inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemlidir !

Basın bildirisinin tamamına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye)

Basın Bildirisi için tıklayınız.

Kürtaja Erişim Hakkı Hakkında Basın Bildirisi

Bir sağlık hizmeti olarak kürtaja erişim hakkı, Yüksek Mahkeme’nin Amerika’da kadınların anayasal kürtaj hakkını ellerinden alması ile yine dünya gündemine taşındı. Nitekim kürtaj hakkı küresel gündemin ehemmiyetini yitirmeyen konularından birisi olarak her daim güncelliğini koruyor. Kürtaj hakkı, bundan önce de 2021 Ocak ayında Polonya’da kürtaj yasağı tasarısının yürürlüğe girmesi ile gündeme gelmişti. NPK madde 5 ve Tüzük madde 3, 5 ve 7 uyarınca Türkiye’de kürtaj; gebe insanın bu yöndeki talebi nedeniyle gebeliğin onuncu haftasının sonuna kadar, gebeliğin suç sonucu oluşması durumunda gebeliğin yirminci haftasının sonuna kadar, gebeliğin devamının gebenin hayatını tehdit ettiği, edeceği veya doğacak çocuk ile onu takip edecek nesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde ve derhal müdahale edilmediği takdirde gebe insanın hayatını ya da hayati organlarından birini tehdit eden acil hallerde her zaman yapılabilmektedir. Ancak bu maddelerin pratikte ne kadar gerçekleştiği sorgulanır ve gebe insanın isteği doğrultusunda kürtaj yapan hastane sayısı yok denecek kadar azdır. Aynı zamanda ülkemizde kürtaj uygulaması, evlilik içinde eş rızası ile mümkündür ve bu uygulama gebenin bedeni hakkında bir başka kişinin görüş belirtmesine müsaade etmektedir. Ayrıca kadın kelimesi gebe kalabilen herkesi kapsamaz. Bedensel hak mücadelesinde cisnormative ve transfobi de şiddetin artmasında etkili olan faktörlerdir. Kürtaj yasakları, cinsel/üreme sağlığı ve haklarına bir müdahaledir. 

Basın bildirisinin tamamına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye)

Basın Bildirisi için tıklayınız.

Hekimlik Onuru Zedeleyici Açıklamalar Hakkında Basın Bildirisi

Unutulmamalıdır ki inşaa edilen devasa hastaneler, içlerinde hekimler olmadan birer bina olmanın ötesine geçemez. Hekimleri kamu hastanelerinden uzaklaştıran ise ima edildiği üzere, mesleki ve ekonomik hırslar değil; mesleki gelişim imkanlarının yetersizliği, hakların ihlali, emeğinin karşılığını alamama, iş güvenliğinin sağlanamaması, mesleki onura saygısızlık şeklinde örnekleri çoğaltılabilecek haklı sebeplerdir. Kaldı ki herhangi bir kişinin, ülkesini ve onu ülkesine bağlayan her şeyi arkasında bırakarak kaçışını, keyfi bir yolculuk olarak düşünmek gerçekçilikten uzaktır.

Bugünün hekimlerine “varsın gitsinler” diyen anlayışın, günü geldiğinde yarının hekimlerine de kapıyı göstermeyeceğinin güvencesini kim verebilir? Türkiye’deki tıp fakültesi öğrencilerinin sesi olmak için yola çıkmış EMSA Türkiye üyeleri olarak bizler, üniversitelerden mezun olmayı bekleyen tıp fakültesi öğrencilerini temsilen belirtmek isteriz ki bizleri yetiştiren ve mezun eden ustalarımızdır ve ustalarımızun meslek onurunun hiçe sayıldığı bu kurumlarda bizler de çalışmayı reddediyoruz.

Basın bildirisinin tamamına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye)

Basın Bildirisi için tıklayınız.

Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet Hakkında Basın Bildirisi

Sağlık çalışanlarının %67’si meslek hayatları boyunca en az bir kez şiddete maruz kalmaktadır.

16 Ocak 2022: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde çalışan 24 yaşındaki hemşire kendileriyle ilgilenilmediği gerekçesini öne süren 4 hasta yakını tarafından şiddete uğradı, hemşire önce hakaret ve tehditlere maruz kaldı,  sonra odadaki kişilerin “Yapmayın, kadın hamile!” ikazlarına karşı zalimce başörtüsü açılıp saçları çekilerek ve tekmelenip sürüklenerek dövüldü. (…) Umarız ki bir başka sağlık çalışanı daha sağlığı ve hatta canıyla tehdit edilmeden önce sesimiz duyulur ve gerekli tedbirler alınır. Çalışma ortamındaki tabii ve önlenebilir tüm riskleri göze alarak fedakarca hiç tanımadığı insanların sağlıkları için çalışırken şiddete maruz kalmış tüm sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve en kısa zamanda sağlık kurumlarında, sağlık çalışanlarının güvende hissedeceği çalışma ortamının sağlanmasını temenni ediyoruz. 

Basın bildirisinin tamamına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye)

Basın Bildirisi için tıklayınız.

Sağlık Emekçilerinin İnsan Haklarıyla Bağdaşmayan Çalışma Koşulları Hakkında Basın Bildirisi

Sağlık emekçilerinin insan haklarıyla bağdaşmayan çalışma koşulları yine bir yas haberi ile gündeme geldi. Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde çalışan Asistan Doktor Rümeysa Şen, gün aşırı tuttuğu 36 saatlik nöbetlerden birinin ardından, 23 Ekim sabahı hastaneden eve dönüş yolunda, otomobiliyle yol kenarında duran bir kamyona çarparak vefat etti. Bir yandan kendisine sağlık için vermiş olduğu tüm emek ve dokunduğu tüm hayatlar için minnettarız, diğer yandan ise onu ölüme sürükleyen önlenebilir koşulları durduramamış olmanın utancı içindeyiz. Her şeyden önce kendisini, kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanları ile birlikte saygıyla anıyor ve sevenlerine sabır diliyoruz, ışıklar içinde uyusun! Basın bildirisinin tamamına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye)

 

 

Basın Bildirisi için tıklayınız.

LGBTİ+’lara ve HIV ile Yaşayan Bireylere Yönelik Kamuoyu Gündemi Hakkında Basın Bildirisi

İnsanı ve insan haklarını temel alarak faaliyet gösteren Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) ve Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye) olarak bizler, LGBTİ+’ların ve HIV ile enfekte bireylerin toplumumuzda hedef gösterilmeden, ayrımcılığa uğramadan, rahatça kendilerini ifade edebildikleri şekilde, eşit şartlarda yaşamaları gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye) ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) tarafından ortak olarak hazırlanan ‘LGBTİ+’lara ve HIV ile Yaşayan Bireylere Yönelik Kamuoyu Gündemi Hakkında Basın Bildirisi’ne aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye)

Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC)

 

Basın Bildirisi için tıklayınız.

Tıp Fakültelerindeki 6. Sınıf Öğrencilerinin İntörn Hekimlik Uygulamalarına Devam Etmesi Hakkında Basın Bildirisi

Dünya çapında sağlık sorunlarına sebep olan ve geçtiğimiz günlerde ülkemizde de başlayan COVID-19 salgınıyla baş etmek adına Türkiye’de pek çok önlem alınıyor. Ancak bu önlemler alınırken İntörn Doktorlara olan yaklaşımın en uygun yol olmadığını savunuyoruz. Bu bağlamda Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye) ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) tarafından ortak olarak hazırlanan ‘Tıp Fakültelerindeki 6. Sınıf Öğrencilerinin İntörn Hekimlik Uygulamalarına Devam Etmesi Hakkında Basın Bildirisi’ne aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye)

Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC)

 

Basın Bildirisi için tıklayınız.

Torbalı’da Yaşanan Olaylar Hakkında Basın Bildirisi

29 Aralık 2019 Pazar günü gece saatlerinde, İzmir’in Torbalı ilçesinde aynı kişi tarafından gerçekleştirilen iki silahlı saldırı sonucunda Torbalı İlçe Sağlık Müdürü Fuat Mehmet Park’ın ve Torbalı Devlet hastanesinde görev alan Dr. Harun Gülcemal’ın eşi Hatice Gülcemal’ın hayatını kaybetmesine ilişkin yaşanan olaylar hakkında basın bildirimize aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye)

 

Basın Bildirisi için tıklayınız.

Emine Bulut Cinayeti Hakkında Basın Bildirisi

 

+Ölmek istemiyorum!

-Anne, lütfen ölme…

 

18 Ağustos 2019 tarihinde Kırıkkale’de eski eşi tarafından kızının gözleri önünde defalarca kez bıçaklanarak katledilen Emine Bulut’un haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

 

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ülkemizin kanayan yarasıdır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2019 yılının ilk 6 ayında 214, Temmuz ayı içerisindeki 31 günde ise 31 kadın öldürülmüştür. Bu vahim sayıların gün geçtikçe artıyor olması üzüntü ve endişelerimizi körüklemekte, geleceğe yönelik korkularımızı artırmaktadır. Bu ülkenin gençleri olarak biliyoruz ki tarihimizde “kadın”, tüm dünya ülkelerinden önce Türkiye Cumhuriyeti’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı yeniliklerle eşit haklara ve saygınlığa kavuşmuştur. Bugün bu ışığın korunamadığına ve hatta karanlığın pençesine düştüğüne içler acısı bir örnekle tanıklık ettik.

 

Tıp ve psikoloji öğrencileri olarak dikkat çekmek istiyoruz ki; kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri toplumsal bir sorundur. Bizler, kadına karşı uygulanan her türlü şiddetin kaçınılmaz değil engellenebilir olduğunu düşünüyoruz. Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bütün makamları kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi amacıyla gerekli sosyal ve hukuksal reformları düzenlemeye, cezai yaptırımları arttırmaya ve kadın haklarını korumaya yönelik gerekli önlemleri gözden geçirerek daha etkin politikalar oluşturmaya davet ediyoruz. Bu bağlamda, elimizden geleni fazlasıyla yapmaya ve çözüm getirecek girişimlere destek olmaya sonuna kadar açık olduğumuzu belirtmek isteriz.

 

Avrupa Tıp Öğrencileri Topluluğu – Türkiye (EMSA Türkiye)

Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu (TPÖÇG)

Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC)

KAPAT