‘’Rümeysa Berin Şen, 25 yaşında ve Kadın Doğum Kliniğinde asistan doktor olarak çalışıyordu ve trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Zonguldak Alaplı’daki köyünde toprağa verildi. Kaza, Çankaya ilçesi Ahlatlıbel Mahallesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı’nda meydana geldi. Hastanedeki nöbetinin ardından evine gitmek için yola çıkan Rümeysa Berin Şen’in kullandığı otomobil, yol kenarında duran kamyona çarptı. Hurdaya dönen otomobilde sıkışan Şen, hayatını kaybetti. Güvenlik kamerasına yansıyan kazanın ardından gözaltına alınan kamyon sürücüsü ise işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.’’

Ben Rümeysa. Geçen Ekim ayında hayatınıza bu haberle giriş yapmış bulundum. Zonguldaklıyım ama çok sevdiğim, amcamın da içerisinde bulunduğu hekimlik mesleği beni bu genç yaşımda Türkiye’nin birçok yerine götürdü. İlk olarak Bolu’daki üniversite hayatımın ardından Kayseri Devlet Hastanesi’ne ve oradan da uzmanlığımı yapmak için Ankara’ya Devlet Hastanesi’ne geldim. Uzmanlık için birçok alana ilgim olmasına rağmen, biraz da sınav sisteminin etkisiyle, kadın doğumda karar kıldım. Çevremdeki birçok insan bana ‘’TUS düşünme, birçok imkanın var, sen zeki bir kızsın, burada harcarlar seni, hassassın sen ,seni kullanırlar…’’ dedi. Karşılığım çok netti: ’’Önce vatan!’’ 

Aslında mutluydum hastanede. Hastalarımla ilgilenmek, sevdiğim, tek hayalim olan bu işi yapmak bana mutluluk veriyordu. Çalışıyordum, çok çalışıyordum… Daha iyi olmaya çabalıyordum. Bunun için ekstra hastanede kalmam gerekse bile kendimi her zaman en üst düzeyde görme azmime yenik düşüyordum. 

Bir de paraya ihtiyacım vardı tabi o zamanlar. Hoş, burada şu an pek gerekmiyor. Ankara’daki ev kiralarından haberiniz var mı sizin? Faturalara da zam gelmişti daha yeni zaten. Mesai şart olmuştu. Normalde çalıştığım kadar daha hastanede ekstra durursam belki bu ay kirayı erteletmezdim.

24,36,48,72… Hayır, hayır! 12’nin katlarını saymıyorum. Bunlar benim asistanlığımın ilk haftasından son gününe kadar aralıksız uyumadığım saatler. Her saatini dolu dolu geçirmeye çalışan ben ve benim naçiz bedenim.

Gelelim olaya… Fazla bir şey hatırlamıyorum açıkçası. Hastanedeydim o gün. Diğer gün oldu gece acil falan işler uzadı… Diğer gün mesai vardı zaten yine çalıştım. Şansıma arabayla gelmiştim o gün de. Kaloriferi açtım biraz ısındı araba sonra biraz mayışmışım yani hafiften bir uyku bastı. Ev uzak, gitmeye çalışıyorum yol bitmiyor. Sonra hafif gözüm kapandı derken bir kamyonun farından gelen ışık gözümü aldı. Sonra pat diye bir ses duydum. Sanki kafamın içinde bomba patlamış gibi. Bacaklarımı hissedemiyorum, camlar kırılmış etraf buz… Çıkacağım arabadan dışarı ama olmadı çok sıkışmışım. Bir an nefesim kesildi, şu an buradayım. 

Yukarıdan o kadar komik görünüyorsunuz ki… Küçücük dertleriniz var, ucunda ölüm yok ya boşverin çözülür. Ölümden öte köy yok ben bunu anladım. 

Bakan Hocam bir şeyler konuşuyormuş geçen onu da gösterdiler burada. 36 saat nöbet tutmamışım, tutturmuyorlarmış hiçbir yerde o kadar nöbet. Benim tutan arkadaşlarım var. Ben de dahil tutuyoruz zaman zaman. Nedenleri belli işte söyledim. Vatanına hizmet etmekten bir adım geri durmayan, ülkesinden kopamayan, hekimler olarak ben ve nice arkadaşım adına sizlere söyleyeceğim şey: Her zaman işinizi en iyi şekilde yapın. Kendinizi sakın ezdirmeyin. Yaşadığınız olayları fazla düşünmeyin ve en önemlisi fazla uykusuz kalmayın. 

Annem, babam sizleri çok seviyorum. Sizi çok özledim. Ağlamayın, bağırmayın artık ben burada çok rahatım. İşe gitme, karnımı doyurma, para kazanma, uykusuz kalma, nöbet tutma gibi şeyler yapmıyorum artık. Sizinle kavuşacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum. 

Kendinize çok iyi bakın,

Rümeysa Berin Şen

 

Yazar: Enes YÜCEL, EcoEMSA

 

KAYNAKÇA:

Milliyet.com.tr. (2021, October 27). Dr. Rümeysa Kimdir? Rümeysa Berin şen Kaç Yaşındaydı? Milliyet. Retrieved February 5, 2022, from https://www.milliyet.com.tr/gundem/doktor-rumeysa-berin-sen-kimdir-kac-yasindaydi-6629050 

https://www.youtube.com/watch?v=TMKTGnY5ZFI

 (n.d.). Sözcü Gazetesi. Retrieved February 5, 2022, from https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/hekimler-dr-rumeysa-berin-sen-kazasi-icin-cinayettir-dedi-6730418/.

KAPAT